1901 defa incelendi

0 Kişinin Favori Listesinde

Beğen

  • Etiket Gönder :

  • Marka ile ilişkili olduğunu düşündüğünüz herhangi bir etiketi yazın.Lütfen her seferinden bir etiket gönderin.
    Örnekler : Akaryakıt, Bayan Giyim, Oturma Odası Takımı v.s.
Birikim Yayınları Hakkında : Aylık sosyalist kültür dergisi Birikim 1975’te başlayan yayımını 1980’de sıkıyönetim kararıyla durdurmak zorunda kalmıştı. 12 Eylül darbesi 61. sayıdan sonra verilen bu zorunlu aranın 9 yıl sürmesine yol açtı. Birikim 1989 Mayıs’ında yeniden başlayan yayımını kesintisiz sürdürüyor.

Birikim, Türkiye’nin en köklü sol düşünce dergisi. ’80 öncesinde sosyalizmin temel sorunları, Yeni Sol’un Marksizmi geliştiren tartışmaları, yeni düşünürler ve düşünce çizgileri Birikim’de izlendi. Şimdi de dünyada ve Türkiye’de solun krizi, solun yeniden tanımlanması ve yeni ufukları üzerine tartışmalar Birikim’in gündemini oluşturuyor.

Birikim sol düşüncenin de ötesinde, Türkiye’nin en istikrarlı ve etkili fikir dergisi geleneğini oluşturmakta. Uluslararası tartışma gündemini kaplayan önemli kuramsal ve siyasal tartışmaları Birikim yansıtıyor. Örneğin son yılların hararetli konuları olan postmodernizm ve milliyetçilik, çeşitli yönleriyle, bilgi verici yazılarla ve eleştirel yaklaşımlarla Birikim’den izlenebiliyor. Salt “nakil” niteliğinde olmayan, “yerlileştiren” bir yansıma bu.

Birikim, evrensel sol düşüncenin; ve taşralaşmaya direnen, ama aynı zamanda yerli bir bilgi üretiminin en sağlam yayın zemini olma özelliğini koruyor.
Birikim Yayınları ile ilgili etiketler : Birikim Yayınları, Birikim Yayınevi, Birikim Yayınevi Yayınları, Birikim Yayınları İletişim, Birikim Yayınları Kitapları, Birikim Yayınları Haberler,