2793 defa incelendi

0 Kişinin Favori Listesinde

Beğen

  • Etiket Gönder :

  • Marka ile ilişkili olduğunu düşündüğünüz herhangi bir etiketi yazın.Lütfen her seferinden bir etiket gönderin.
    Örnekler : Akaryakıt, Bayan Giyim, Oturma Odası Takımı v.s.
Yar Yayınları Hakkında : Yar Yayınları, resmi olarak 1972'de kuruldu. Yar Yayınları kurucusu Osman Y. Çobanoğlu, yayıncılığa, 1968'de Ant Yayınları ve Ant Dergisi bünyesinde başlamıştı; Ant Dergisi, 12 Mart 1970 Darbesi ile kapatılınca, bir süre serbest yayıncılık yapmak zorunda kaldı. Ant Yayınları bünyesinde resmi sorunlar aşılamayınca, Yar Yayınları'nı kurmak zorunluluğu ortaya çıktı. Yar Yayınları, Ant Yayınları'nın ilerici, devrimci geleneğine sahip çıkarak 12 Eylül 1980 darbesine kadar yayınlarını sürdürdü. 12 Eylül askeri darbesi ile birçok ilerici devrimci kurum gibi Yar Yayınları da kapatıldı, yayınevinin sahibi ve yönetmeni Osman Y. Çobanoğlu 100'lerce yıllık Ceza talebiyle, Sıkıyönetim Askeri Mahkemelerinde (yayınlanan kitaplardan dolayı) yargılandı. Che Guevara'nın ve Kızıl Tugaylar’ın kitaplarından aldığı 15 yıllık cezayı çeşitli hapishanelerde çekerken, 1986 Mayısında şartla tahliye oldu ve Yar Yayınları, yeniden yayın hayatında aktif olarak yerini aldı. Türkiye’nin ilerici aydın kişi ve kurumlarıyla birlikte Yar Yayınları için de yeni toplatmalar, soruşturmalar, kovuşturmalar, mahkemeler, mahkûmiyetler sürüp geldi. 20 Ekim 2000 yılında cezaevlerinde siyasi tutsaklar ve ailelerince başlatılan direniş sürecinde, 122 kişinin öldüğü F Tipi Cezaevlerine ve tecride karşı kampanya ve mücadeleye aktif olarak katılarak yayın faaliyetlerini ağırlaştırdı.

Yar Yayınları halen, 40 yıldır izlediği siyasi çizgiyi değiştirmeden, kendi gelişim süreci içinde, sosyalist ve anti-emperyalist geleneğe bağlı kalarak yayıncılığı sürdürmektedir.
Yar Yayınları ile ilgili etiketler : Yar Yayınları, Yar Yayınevi, Yar Yayınevi Yayınevi, Yar Yayınları Kitapları, Yar Yayınları İletişim, Yar Yayınları Haberleri,