2193 defa incelendi

0 Kişinin Favori Listesinde

Beğen

 • Etiket Gönder :

 • Marka ile ilişkili olduğunu düşündüğünüz herhangi bir etiketi yazın.Lütfen her seferinden bir etiket gönderin.
  Örnekler : Akaryakıt, Bayan Giyim, Oturma Odası Takımı v.s.
Petek pastanesi Hakkında : Çamlıhemşin’ li Hasan Usta, pastanecilik mesleğine Rusya’da başlar ve oğlu Tevfik’in de bu mesleği öğrenmesini ister ve onu yanından ayırmaz. Baba ve oğul bir süre Rusya’da kaldıktan sonra İran’a göçerler. Tahran’da yedi yıl pastacılık konusunda hizmet verirler. Pastacılıktaki hünerleri yayılır ve herkesin aradığı lezzet haline gelirler. Bu arada sürgünde ölen Şah Muhammed Rıza Pehlevi’nin babası olan Rıza Şah Pehlevi’ye de hizmet eder, servis yaparlar.

İran’da geçen yedi yılın ardından Pastanecilik mesleğini Türkiye’de sürdürmeye karar veren aile, 1941 yılında İskenderun’a gelerek ilk iş yerlerini Şehit Pamir Caddesi’nde 1942 yılında açar. “Hemşin Pastanesi ve Fırını” dır işletmenin adı.
İşletmenin ilk hali üç masa ve dokuz sandalyeden ibaret 20 metrekarelik bir odadır. Pasta Salonu olarak da bilinen mekanda masaların bir kenarı ancak duvara yaslanmak suretiyle dokuz misafir ağırlanabilmektedir. 1942 yılında açılan bu pastane Hatay’ın ilk pastanesidir. Tevfik Usta, somun ekmeğini Hatay’a getiren ilk kişidir.
1942’den 1965 yılına kadar pastaneyi Tevfik Usta işletir. Böylelikle Hasan Usta’nın oğlu Tevfik Usta’ ya devredilen, el verilen bu meslek, daha sonra Tevfik Usta’ nın oğulları Necati ve Hasan Alpagül tarafından yürütülür. Necati ve Hasan Alpagül kardeşler Hemşin Pastanesini Petek Pastanesine dönüştüren kişiler olacaktır.
1968 yılında işletmenin ismi “Petek Pastanesi” olarak değiştirilir. İşletme, halen aileden 3.ncü kuşak tarafından yönetilmekedir.
O günden bu güne, her zaman evimiz saydığımız işletmede “ PETEK ” de;

Her gün değerli müşterilerimize, misafirlerimize daha iyiyi, daha mükemmeli sunmak, daha güzeli tattırmak, onları şaşırtmak için, samimi ve dürüstçe çaba sarf edilmektedir.
Petek pastanesi ile ilgili etiketler : Petek Pastanesi, Petek Pastanesi Ürünleri, Petek Pastanesi Yiyecek, Petek Pastanesi İçecek, Petek Pastane, Petek Pastanesi Türkiye,

Petek pastanesi Mağazası Bulunan Alışveriş Merkezleri

 • Novamall Manavgat Alışveriş Merkezi

  Novamall Manavgat Alışveriş Merkezi

  Novamall, Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi ve en önemli turistik merkezlerinden biri olan Manavgat’ta 120 yeni markaya ev sahipliği yapıyor.
  Alanya-Antalya Yolu, 8096 Sk. No: 5 Antalya / Manavgat