Tesco Kipa'lar Migros Oldu!

 • 8 yıl önce eklendi
 • 2343 defa incelendi
 • Puan : star star star star 20 incelemede 4,45 puan almıştır.
Migros ve Tesco, İngiltere kökenli uluslararası büyük perakende kuruluşu Tesco’nun Türkiye’de bulunan mağazalarının, Migros Ticaret AŞ’ye hisse devri için anlaşmaya vardı.

Migros tarafından yapılan açıklamaya göre, anlaşma uyarınca Tesco Overseas Investments Limited'in Türkiye’de 21 ilde bulunan 26 AVM ve 168 mağazasının Migros Ticaret AŞ bünyesine katılması konusunda mutabakata varıldı. Anlaşma, Rekabet Kurulu kararıyla resmiyet kazanacak ve sonrasında hisse devri gerçekleşecek.

Anlaşma çerçevesinde Tesco Overseas Investments Limited'in, Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret ve Lojistik ve Gıda Sanayi AŞ’deki yüzde 95,5 hissesi 302 milyon TL değerle Migros Ticaret AŞ tarafından satın alınacak. Nihai satın alma değeri kapanış düzeltmelerine bağlı. 2015 mali yıl sonu itibarıyla Migros’un 9,4 milyar TL cirosu Tesco Kipa’nın ise 2,2 milyar TL cirosu bulunuyor. Migros Ticaret AŞ halen yurt içinde 72 ilde 1.454 ve yurt dışı dahil 1.494 mağaza ile müşterilerine ulaşıyor. Migros geçen yıl mevcut mağaza portföyüne toplam 257 yeni mağaza ekledi. Yurt içinde 4, yurt dışında 2 olmak üzere toplam 6 alışveriş merkezi bulunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Migros Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Tort, son 7 yılda BC Partners’ın ortaklığı ile Migros’un pazar konumunu belirgin şekilde güçlendirdiğini belirterek, , Migros’un aynı zamanda hem mağaza sayısını hem de satışlarını 2 katından fazla artırdığını ifade etti.

Tort, Anadolu Grubunun 2015 yılında BC Partners’ın hisselerinin yarısını satın alması ile birlikte, Migros’un büyüme hamlesini daha da hızlandırdığını aktardı.

Migros'un son 3 yılda ortalama yüzde 12'nin üzerinde büyüdüğünü dile getiren Tort, şunları kaydetti:
"2015’te bu ortalamanın da üzerine çıkarak yüzde 15,6 gibi bir büyüme rakamı elde ettik. Her yıl açtığımız ortalama 200 mağazanın büyük bir bölümünü, verimlilikten elde ettiğimiz kaynakla açıyoruz. Biz daima sürdürülebilir büyüme kavramına odaklıyız. Bu süreçte satın alma fırsatlarına karşı radarlarımız daima açık. Tesco Kipa anlaşması bu sürecin doğal bir sonucu olarak Anadolu Grubu ve BC Partners tarafından da desteklendi. Migros’un daimi büyüme arzusu hem perakende sektörü hem de Türk iş dünyası için önemli bir referans. Şirketimiz organik ve inorganik atılımlarıyla sadece kendisi büyümekle kalmıyor, perakendede büyüme iklimini de canlandırıyor. Migros’un kesintisiz, istikrarlı büyümesi Türkiye’nin perakende sektöründe uzmanlığının da bir göstergesidir."

"Uzmanlığımız, AVM yatırımcılığı ile güçleniyor"
Tort, Migros’un büyüme hedefleri doğrultusunda hisse devri sözleşmesi yaptığı Tesco’nun İngiltere’nin ve dünyanın sayılı perakendecilerinden biri olduğunu vurguladı.

Tesco'nun global arenada önemli bir perakende deneyimine sahip olduğunu anlatan Tort, bünyelerine yeni katılacak mağazalarla ve çalışanlarla perakendedeki deneyim zenginliklerini daha da ileri boyuta taşıyacaklarının altını çizdi.

Tort, hizmetlerini güçlendireceklerini dile getirerek, anlaşma çerçevesinde Tesco’ya ait 26 AVM’nin de Migros bünyesine katılacağına dikkati çekti.

Yeni dönemde, 62 yılda perakendede süpermarket aracığıyla elde ettikleri deneyim ve uzmanlığı AVM yatırımlarına da taşımış olacaklarını kaydeden Tort, bu anlaşma ile Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi yatırımcılarından biri haline geleceklerini belirtti.

Tort, Türkiye'nin potansiyeline güvenerek "iyi gelecek” kavramı ile ilerlediklerini, yatırım, hizmet, istihdam yaratarak verimlilikle sürdürülebilir büyümeyi sağladıklarını ifade etti.

Migros’un yurt içinde 4, yurt dışında 2 olmak üzere toplam 6 alışveriş merkezi bulunduğunu bildiren Tort, Tesco’nun Türkiye’deki 26 alışveriş merkezi ile toplam yurt içi alışveriş merkezi sayısının 30'a yükselecek olan Migros'un önemli AVM yatırımcıları arasında yer alacağının altını çizdi.

Migros'un Türk tüketicisini yakından tanıyan, beklentilerini önceden görerek daima ilkleri sunan marka olduğunu aktaran Tort, "Migros önceliği müşterilerinin bakış açısıdır. Onlara en iyi hizmeti sunmak için tüm çalışanlarımızla tek bir vücut halinde hareket eder, aramıza yeni katılması planlanan arkadaşlarla beraber daha da büyük bir takım olmayı önemser, daima istihdamı artırırız. Bu da bizi deneyim zenginliğiyle sürdürülebilir başarıya götüren en önemli fark alanlarımızdandır." ifadelerini kullandı.

Tort, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Migros, ilerleyen teknolojinin de yardımıyla milisaniye hızında tüm alışveriş datasına ulaşabilen, bu sayede yerelden ulusala tüm müşterilerini, özel olarak tasarlanmış fırsat ve kampanyalarla karşılayan, Türkiye'de 'Tam Bana Göre' uygulaması ile kişiye özel kampanya yapabilen bir marka. Kampanya döneminde her gün ortalama 9 milyon kişiye 'Tam Bana Göre' teklifi sunuyoruz. Müşterilerini yakından tanıması, yerel ve ulusal perakende deneyimi ve teknolojik altyapısı onlara daha da yakınlaşmasını sağlıyor. Aynı teknoloji, bir sistem altyapısı olarak verimliliğin ve çoklu kanal perakendesinin de önemli bir anahtarı konumundadır."

Migros'un büyüme, penetrasyon, verimlilik ve alışveriş deneyiminden oluşan dörtlü stratejik hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğini bildiren Tort, sundukları "İyi Yaşam" taahhüdüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Migros değişen trendleri iyi okuyan, müşterisini dinlemeyi çok önemseyen bir şirket. Bunu da sadece belirli bir kitle için değil, yaygın olarak, Türkiye'nin 72 ilinde yapıyor. Bugünün tüketicisi hem daha fazlasını hem daha iyisini istiyor. Müşteri kendisi ve toplum için daha iyisini hayal ediyor. İşte onların bu hayali, bu isteği bizim iş planımızı oluşturuyor. Organik ve inorganik yollarla büyüme de bu planın kalbinde yer alıyor. Bu önemli anlaşmayla, Migros Grubunun müşterilerine daha zenginleşmiş bir deneyimle daha da yakınlaşacak. Hem müşterilerimiz hem onlara hizmet eden aynı çatı altındaki dolaylı istihdamımızla birlikte 32 bin çalışanımız Türkiye'nin aynasıdır.

Topluma hizmet ederken, çalışmamızın sonucunun ülkemize değer yaratması bizim 62 yıllık iddiamız. Bizi çok sevindiren ödüllerden birini mayıs ayında Ankara’da SGK’dan aldık. Migros’un 2015 yılında en çok istihdam sağlayan, en çok engelli istihdam eden ve en çok kadın istihdamı sağlayan şirket olarak ödüllendirildi. Yüzde 40 kadın istihdam oranımız sayesinde sektörde ve endüstriyel dünyada öncülük ediyoruz. Migros’un gerçek değeri çalışma takımı ile 4. kuşaktan 5. kuşağa geçen müşteri güvenidir, attığımız her adımın başarısında belirleyici etken bu bakış açımızla, Türkiye’ye kattığımız değerdir."


İlgili etiketler : Kipa, Migros, Tesco Kipa,

Haber Sahibi

Kipa
 • Eklenme Tarihi

  : 10 Haziran 2016
 • Güncelleme Tarihi

  : 10 Haziran 2016
 • Geçerlilik Tarihi

  : 30 Haziran 2016
 • Trafik

  : 2343

Diğer Kipa Haberleri

Benzer Haberler

 • Kipa Kipa Extra Isparta’da Hizmet Vermeye Başladı

  Kipa Extra Isparta’da Hizmet Vermeye Başladı

  Kipa, 7 bin metrekarelik Extra formatıyla artık Isparta'lılara da en kaliteli ürünleri en ekonomik fiyatlarla sunacak. Isparta'nın en büyük hipermarketi olarak hizmete açılan ...
  24 Mart 20117466 defa incelendi
 • Kipa Kipa’nın İstanbul Beylikdüzü Süpermarket'i Açıldı

  Kipa’nın İstanbul Beylikdüzü Süpermarket'i Açıldı

  Kipa’nın İstanbul’daki İlk “Süpermarket”i Beylikdüzü’nde Açıldı. Mağaza yatırımlarına hızla devam eden Kipa , İstanbul’da kolay ulaşılır ve pratik alışveriş imkânı sunan “Süpermarket”...
  18 Mart 201120583 defa incelendi
 • Kipa Balçova AVM VefVef Şov Kipa AVM'lerde

  VefVef Şov Kipa AVM'lerde

  Kipa AVM’lerdeki keyifli alışveriş deneyimi, İzmirli komedyen VefVef’in çocuklara özel sihir ve komedi gösterisiyle devam ediyor. Kipa’nın tatil sonrası okula dönen miniklere diğer sürprizi ...
  30 Eylül 20152266 defa incelendi
 • Kipa Kipa İzmir'de 77. Mağazasını Karabağlar Çamlık'ta Açtı

  Kipa İzmir'de 77. Mağazasını Karabağlar Çamlık'ta Açtı

  Perakende zinciri Kipa, hizmet ağını genişletmeye devam ediyor. İzmir’de geçtiğimiz günlerde hizmete açılan Karabağlar Çamlık Kipa Süpermarket, kaliteli ürünleri hesaplı fiyatlar ve cazip ka...
  6 Mart 20142541 defa incelendi
 • Kipa Çiğli AVM Kipa AVM'lerde Yaz Heyecanı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

  Kipa AVM'lerde Yaz Heyecanı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

  Akıllı telefon ödüllü selfie yarışmasından, Aşkım Kapışmak imza gününe, Kipa AVM’ler Ağustos ayında her yaşa hitap edecek birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin ...
  14 Ağustos 20151675 defa incelendi