Sevdalinka'nın Efsane Grubu Mostar Sevdah Reunion Müzikseverler İle Buluştu

 • 13 yıl önce eklendi
 • 2484 defa incelendi
 • Puan : star star star 45 incelemede 3,16 puan almıştır.
Geleneksel Boşnak aşk şarkıları Sevdalinka’ları dünya ile buluşturan Mostar Sevdah Reunion, Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri kapsamında gerçekleşen muhteşem konseri ile İstanbul’daki hayranlarını büyüledi              İki kez bis yapan Mostar Sevdah Reunion, sahneden ayrılırken de müzikseverlerin alkışları susmadı

Avea’nın müziğe sağladığı katkı ve desteğin en önemli göstergelerinden olan “Sıra Dışı Müzik Konserleri” kapsamında; Boşnak aşk türküleri Sevdalinka ile çingene müziğini ustaca birleştiren Mostar Sevdah Reunion, Türkiye’deki müzikseverlerden büyük beğeni topladı.

Balkan müziğinin en önemli seslerinden biri olarak kabul edilen ve dünyanın dört bir yanında konserler veren Mostar Sevdah Reunion, dinleyicilerine unutulmaz bir gece yaşattı.

Grubun müzikle yolculuğu Yugoslavya’nın dağılmasının ertesinde; iç savaş sıralarında başladı. Grup üyeleri 1993 yılında evlerinde yaptıkları kaset kayıtlarını çevrelerine dinleterek ilk hayranlarını bu dönemde kazanmış oldu. Sevdalinka ve çingene müziğini ustalıkla bir araya getiren Mostar Sevdah Reunion, farklı yorum tarzlarını ilk profesyonel çalışmaları olan ve grup ile aynı adı taşıyan albümüyle 1998 yılında piyasaya çıkardı. Şu ana kadar 7 albümü hayranlarıyla buluşturan Mostar Sevdah Reunion, geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz efsane çingene şarkıcı Şaban Bajramoviç ve Balkanlar’da cazın divası kabul edilen Ljiljana Buttler ile ortak eserler kaydetmişti.

Milic Petrovic (gitar), Sandi Durakovic (gitar), Nermin Alukic (gitar ve vokal), Senad Trnovac (davul ve perküsyon), Marko Jakovljevic (bas) ve Vanja Radoja (keman) oluşan grup, 2002, 2003 ve 2004 yıllarında Davorin müzik ödülünü kazanarak ayrı bir başarıya imza attı. Ayrıca grubu konu alan,  MSR ve Sevdah the Bridge that Survived adlı 2 belgesel film de çekildi.

2007’da çıkan son albümü “Cafe Sevdah”dan başka 6 albümü daha bulunan Mostar Sevdah Reunion, verdiği muhteşem konserde; arasında Cudna jada od Mostara grada ve Djelem, Djelem  gibi albümünlerinde yer alan ünlü eserlerini seslendirdi.
 
3. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri, 27 Nisan Susana Baca konseri ile son bulacak.
İlgili etiketler : Avea, Sevdalinka Konseri, Mostar Sevdah Reunion, Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri,

Haber Sahibi

Avea
 • Eklenme Tarihi

  : 12 Mart 2012
 • Güncelleme Tarihi

  : Güncelleme Yapılmamış
 • Geçerlilik Tarihi

  : 31 Mart 2012
 • Trafik

  : 2484

Diğer Avea Haberleri

Benzer Haberler