Abone Artışı Sürdü, Turkcell Gelirde Tarihi Rekora Koştu

 • 9 yıl önce eklendi
 • 1788 defa incelendi
 • Puan : star star star star 49 incelemede 3,51 puan almıştır.
Turkcell, 2012’nin ilk 6 ayında gösterdiği yüksek performansı yılın üçüncü çeyreğinde de sürdürdü. Türkiye’deki toplam abone sayısı 9 ayda 620 bin artışla 35,2 milyona ulaşan Turkcell tercih edilen operatör olmaya devam etti. 9 ülkede faaliyet gösteren Turkcell grubun toplam mobil abone sayısı ise 68 milyonu aştı. Turkcell’in şebekesindeki akıllı telefon sayısı, son 3 ayda 700 bin artışla toplamda 5,5 milyona ulaştı.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2012 yılı üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup gelirleri; %34 oranında büyüyen mobil internet, %28 oranında büyüyen grup şirketleri gelirlerinin katkısıyla geçen yıla göre %9 arttı ve 2,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu rakam Turkcell’in bir çeyrekte gerçekleştirdiği en yüksek gelir rakamı olarak tarihe geçti. Turkcell Grup’un AVFÖK’ü de bir önceki yıla kıyasla %5 büyüyerek 912 milyon TL’ye yükseldi. 2012 üçüncü çeyrek AVFÖK marjı %33,1 olarak gerçekleşirken net kar geçen yıla göre %6 artışla 571 milyon TL oldu.

Türkiye’de 9 ayda 620 bin yeni abone
9 ülkede faaliyet gösteren Turkcell Grubun toplam mobil abone sayısı son 9 ayda yaklaşık 3 milyon artışla 68,1 milyon oldu. Turkcell’in Türkiye’deki abone sayısı ise inovatif servisler, güçlü değer teklifleri ve en iyi müşteri deneyimi hedefiyle son çeyrekte 442 bin, sene başından bu yana ise 620 bin artışla 35,2 milyona ulaştı. Abone başı aylık ortalama kullanım bir önceki yıla kıyasla %16 artışla 257 dakikaya yükselirken, Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) ise mobil internet gelirlerindeki ve faturalı abone bazındaki artışın da etkisiyle bir önceki yıla göre %4 oranında artarak 22 TL oldu.

Turkcell şebekesinde 5,5 milyon akıllı telefon  
Eylül ayında başlattığı “Akıllı Telefon Hareketi”nin ve Turkcell Maxi serisi akıllı telefonların da pozitif etkisiyle Turkcell’in şebekesindeki akıllı telefon sayısı, üçüncü çeyrekte 700 bin arttı ve toplamda 5,5 milyona ulaştı. En iyi ve hızlı mobil internet deneyimiyle akıllı telefon ayrıcalıklarını yediden yetmişe herkese yaşatmayı amaçlayan “Akıllı Telefon Hareketi”yle bu yılsonunda her 5 ‘Turkcell’liden birinin akıllı telefon kullanması hedefleniyor.

3. çeyrek sonu itibariyle mobil internet gelirlerini geçen yıla göre %34 artırarak 276 Milyon TL’ye çıkartan Turkcell aynı dönemde mobil internet ve mobil servis gelirlerini 591 milyon TL’ye taşımayı başardı. Böylece ses dışı gelirler toplam gelirlerin %26’sı seviyesine ulaştı.

Turkcell Superonline ile 1,2 milyon ev ve iş yerine fiber internet
Türkiye’yi “ışık hızında” fiber internet ile tanıştıran Turkcell Superonline 2012’nin üçüncü çeyreğinde güçlü performansını artırarak sürdürdü. Geçen yıla göre %51 büyüme ile gelirler 187 milyon TL’ye yükselirken, bugüne kadar kaydedilen en yüksek çeyreklik AVFÖK marjı olan %22,3’e ulaşıldı.  
İstikrarlı yatırımlarla sürekli gelişen Turkcell Superonline fiber optik şebekesi 1,2 milyon ev ve işyerine erişiyor.  Türkiye’de saniyede 1000 Mb hızlı fiber internet hizmeti sunan ilk ve tek operatör olan Turkcell Superonline’ın fiber internet abone sayısı da 374 bine ulaştı. Artan abone sayısı ve müşteri memnuniyetiyle birlikte hane segmenti gelirleri yıllık %96 artarken aynı dönemde kurumsal segment gelirleri de %61 oranında büyüdü.  

Ukrayna life:) örnek performansını sürdürüyor
Turkcell’in yurtdışındaki iştirakleri de bol rekorlu performansa önemli katkılar sağladı. Bu çeyrekte 751 bin net abone alımı kaydederek aktif abone bazını 8,2 milyona çıkaran ve Ukrayna’nın en yenilikçi operatörü olan life:) gelirlerini de %7 artırarak son 6 çeyrektir üst üste %25’in üzerinde AVFÖK marjı gerçekleştirmeyi başardı. AVFÖK marjı 2,8 puan artışla %28,6’ya ulaştı. Ayrıca Ukrayna life:) üstüste iki çeyrekte de pozitif VFÖK elde ederek de örnek bir performansa imza attı.

Ciliv: Mobil ve sabit çözümlerimizle müşterilerimize değer katmaya devam ediyoruz
Turkcell’in 2012 üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Turkcell olarak, üçüncü çeyrekte de inovasyon ve müşteri memnuniyeti odaklarımızla müşterilerimizin tercihi olmaya devam ettik. Mobil interneti Türkiye’ye yayma vizyonumuz kapsamında uygun fiyatlı yeni Turkcell Maxi serisi telefonlarımız ve “Türkiye’nin Akıllı Telefon Hareketi” kampanyamız ile insanlarımızın bilgiye kolay ve hızlı şekilde ulaşmalarını sağladık. Ayrıca, mobil iletişim teknolojilerinin avantajlarını sektörel çözümler ile buluşturmayı sürdürdük ve yakın zamanda, alışveriş ve ödeme sistemlerini tek platformda birleştiren ‘Turkcell Cüzdan’ı müşterilerimizin kullanımına sunduk. Turkcell Grubunun üçüncü çeyrekte gösterdiği başarılı performans sonucunda 2012 yılsonu gelir ve AVFÖK beklentilerimizi de yükselttik” dedi.
Süreyya Ciliv Turkcell ailesini oluşturan ve daima Turkcell’le birlikte olan müşterilere, Turkcell Grup çalışanlarına, iş ortaklarına ve hissedarlara Turkcell’in başarısına katkıları için teşekkür etti.

Rakamlarla Turkcell – 2012 Üçüncü Çeyrek –
Gelir: 2,8 Milyar TL        (9 Ay: 7,7 Milyar TL)
AVFÖK: 912 Milyon TL        (9 Ay: 2,4 Milyar TL)
AVFÖK Marjı: %33,1        (9 Ay: %31,1)
Grup Toplam Abone: 68,1 Milyon
Türkiye Toplam Abone: 35,2 Milyon
9 Aylık Net Abone Kazanımı: 620 bin
Abone Başı Aylık Ortalama Konuşma: 257 dk.İlgili etiketler : Turkcell, Akıllı Telefon Sayısı, İstatistik,

Haber Sahibi

Turkcell
 • Eklenme Tarihi

  : 19 Ekim 2012
 • Güncelleme Tarihi

  : Güncelleme Yapılmamış
 • Geçerlilik Tarihi

  : 31 Ekim 2012
 • Trafik

  : 1788

Diğer Turkcell Haberleri

Benzer Haberler

 • Avea Avea'nın

  Avea'nın "Akıllı Kampanyaları" ile telefonlar Akıllandı

  GSM sektörünün en genç ve dinamik operatörü Avea, teknolojinin en son trend ve cihazlarını benzersiz fırsatlarla müşterilerine sunmaya devam ediyor. Avea, abonelerine SMS ve internet ihtiyaç...
  1 Ekim 20122943 defa incelendi
 • Samsung Samsung GALAXY Beam Projektörlü Akıllı Telefon

  Samsung GALAXY Beam Projektörlü Akıllı Telefon

  Samsung’un projektörlü akıllı telefonuyla multimedya içeriğini her zaman ve her yerde oynatabilecek, multimedya paylaşımını en üst seviyede yaşayacaksınız. Dünyanın lider cep telefonu ü...
  1 Mart 20123663 defa incelendi
 • Avea Samsung Galaxy Beam, Türkiye'de ilk kez ve Sadece Avea'da

  Samsung Galaxy Beam, Türkiye'de ilk kez ve Sadece Avea'da

  Fotoğraf, video ve tüm dijital içerikleri her zaman ve her yerde oynatabilen, 50 inçe ulaşan genişliği ve yüksek çözünürlüklü canlı projeksiyonuyla Samsung Galaxy Beam, Avealılara 12 aya var...
  2 Ağustos 20122487 defa incelendi
 • HTC HTC En Yeni Akıllı Telefonu HTC One M9+

  HTC En Yeni Akıllı Telefonu HTC One M9+

  HTC en yeni akıllı telefonu HTC One M9+’da, kusursuz tasarım ve ileri teknolojiyi bir araya getiriyor. HTC One M9+, üstün görüntü ve ses deneyimini teknoloji severlerin beğenisine sunuyor. G...
  19 Haziran 20151616 defa incelendi
 • HTC HTC'den Futbol Tutkunlarına Özel Tasarım

  HTC'den Futbol Tutkunlarına Özel Tasarım

  UEFA Şampiyonlar Ligi Sponsoru HTC, HTC One (M8)’in UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası baskılı modeliyle, yeni sezon heyecanını futbol tutkunlarıyla paylaşıyor. Mobil inovasyon ve tasarımda düny...
  16 Eylül 20141135 defa incelendi