3029 defa incelendi

0 Kişinin Favori Listesinde

Beğen

  • Etiket Gönder :

  • Marka ile ilişkili olduğunu düşündüğünüz herhangi bir etiketi yazın.Lütfen her seferinden bir etiket gönderin.
    Örnekler : Akaryakıt, Bayan Giyim, Oturma Odası Takımı v.s.
Evvie Çikolata Hakkında : Latince “tanrıların besini” anlamına gelen Theobromocacao olan ve kakao ağacından elde edilen kakao, geçmişi 2600 yıl öncesine dayanmaktadır.

Olmecler, dönemine uzanan hikâyesi daha sonra Mayalar tarafından keşfedilir. Mayalar M.S. 600’lü yıllarda çikolatalı bir içecek yaparlar. Bu, kakao çekirdeğinin öğütülerek su ile karıştırılmasından elde ettikleri bir içecek idi.

Efsaneye göre Aztekler ve Mayalarda çikolatalı bu içeceği içmek önemli bir olay sayılırdı. Mayalar ve Aztekler’de daha çok kraliyet aileleri için uygun görülen bu içeceği sadece özel kişiler, rahipler, misafirlerini ve tüccarları onurlandırmak için ikram edilirdi. Sıradan insanların zor elde edebildiği bir içecekti.

16. yüzyılda Kristof Kolombun Amerika’yı keşfi sırasında Aztek kralı Moctezuma bu içeceği kâşiflere ikram eder. Kâşifler daha sonra bu içeceği Avrupa’ya götürür ve hazırlanmasını öğretirler.

Aztek dilinde ekşi, acı içki anlamına gelen “Xacoatl” adındaki bu içeceği Aztekler içine biber ve farklı baharatlar karıştırarak içerlerdi. İspanyollar ise aynı içkiyi tatlı içmeye başladılar.

Bu olaydan bir asır sonra İngiltere’de içecek yapılmak üzere katı çikolata satılmaya başlandı. Böylece çikolata bütün Avrupa’da yayıldı. 18 inci yüzyılda İngilizler bu içeceklere süt katmaya başladılar ve farklı türler elde etmeye başladılar.

Cumhuriyet döneminde Türkiye’ye gelen çikolata 1927 yılında Feriköy’deki ilk fabrikasında üretime başlamıştır.
Evvie Çikolata ile ilgili etiketler : Evvie, Evie, Evvie Çikolata, Avvie Çikolata, Evvie Ürünleri, Evvie Chocolate, Evvie Türkiye, Evvie Çikolata Haberleri, Evvie Çikolata Hakkında, Evvie Çikolata İletişim,