1700 defa incelendi

0 Kişinin Favori Listesinde

Beğen

 • Etiket Gönder :

 • Marka ile ilişkili olduğunu düşündüğünüz herhangi bir etiketi yazın.Lütfen her seferinden bir etiket gönderin.
  Örnekler : Akaryakıt, Bayan Giyim, Oturma Odası Takımı v.s.
Bolu Mutfağı Hakkında : Bolu Mutfağı

Bolu aşçıları ile ünlüdür. Mengen’den yetişen aşçıların tarihi, padişah mutfağına kadar dayanmaktadır. Atatürk’ün aşçısı da Mengenliydi. Mengenli ustalar günümüzde bizim memleketimizde olduğu kadar diğer ülkelerde de tanınmaktadır. Her yıl yapılan Mengen Aşçılar Festivali kültür ve turizme katkısı açısından büyük önem taşımaktadır.
Yörede genellikle mutfak, yemek ve oturmak amacıyla kullanılmaktadır. Evlerin yapımında mutfağın geniş olmasına ayrıca özen gösterilmektedir. Köylerde hemen hemen her evin bahçesinde toprak veya tuğladan yapılmış fırın bulunmaktadır. Odun ateşinde fırında pişen hamurun veya yemeğin lezzeti oldukça farklıdır. Yörede düğünler “ekmek atımı” denilen gözleme dağıtımıyla başlamaktadır. Okuyucu düğün için gezerken her eve gözleme bırakır. Bu gelenek kız istemeye giderken de uygulanmaktadır. Ancak, zamanla bu kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerimiz arasına girmişti. Düğün yemekleri komşuların bir araya gelmesi suretiyle yapılır. Yayla çorbası, yaprak dolması, et yemeği, hoşaf, börek, baklava düğün yemekleri arasında yer alır. Ayrıca, kedi batmazı, paşa pilavı, cevizli çörek, yoğurtlu bakla çorbası, kabaklı gözleme, katık keş yöreye özgün yiyeceklerdir. Mudurnu’nun saray helvası yurt çapında ün yapmış bir kuru tatlı çeşididir.
Yöresel yemekleri: Yayla çorbası, patates çorbası, ovmaç çorbası, kızılcık tarhana çorbası, tarhana çorbası, nohutlu çorbası, yoğurtlu bakla çorbası, imaret çorbası, çiğ börek, kabaklı gözleme, acı su bazlamacı, çantıklı pide, etli mantı, ekmek aşı, patatesli köy ekmeği, kedi batmaz, mantar sote, orman kebabı, kaldırık dolması, kaşık sapı, Mengen pilavı, Kıbrısçık pilavı, keşli cevizli erişte, höşmerim, Mengen kuzu güveç, katık, kaşık atmaç, bakla çullaması, paşa pilavı, kabak hoşafı, kara kabak tatlısı, palize, coş hoşafı, karavul şerbeti, kızılcık şurubu, saray helvası, Bolu Beyi tatlısı, Mudurnu baklası, uğut tatlısı.

lezzetler.com sitesi; Banu Atabay'ın Mütevazı Lezzetler® portalının sponsorluğunda 1.Temmuz.2005 tarihinden beri yayın hayatındadır.

http://mlrecipes.com sitesi; Türk yemek ve mutfak kültürünü dünyaya tanıtmak amacıyla kurulmuş bir kültür sitesidir. Bu sitede Banu Atabay'ın tarifleri; Türkçe, Azerice, İngilizce, İspanyolca, Rusça, Arapça, Almanca, Fransızca ve İtalyanca olarak yayınlanır. Bu tariflerin diğer dillere çevirisi için hiç bir kaynaktan destek alınmamıştır. Bu hizmet Banu Atabay'ın Türk kültürüne katkısıdır, bütün masraflarını tamamen kendi imkanları ile karşılamaktadır.
Mütevazı Lezzetler Tercümanları:
İngilizce; Buğra Keşkek, Şeyma Tuğçe Çulhaoğlu
Azerice; Üzeyir Ceferov
Arapça; İsa Aydın, Musa Aydın
Almanca; İsrafil Polat
Rusça; Natalia Çebi, Yulia Artamoshina
İtalyanca; İsmail Avcı
Fransızca; İsmail Hakkı Arslan
Yunanca; Christina Kapa
İspanyolca; Google Translate
Bolu Mutfağı ile ilgili etiketler : Bolu Mutfağı Yiyecek İcecek Yiyecek İcecekler Bolu Mutfağı,

Bolu Mutfağı Mağazası Bulunan Alışveriş Merkezleri

 • Esas 14 Burda Alışveriş Merkezi

  Esas 14 Burda Alışveriş Merkezi

  14 Burda ile mutluluğun izleri hayatınıza girerken rahatça alışveriş yapabilmeniz için her şey düşünüldü.
  Paşaköy Mah. D-100 Karayolu Cad. No:8-16, Bolu / Bolu Merkez