Polisiye Günleri Capitol AVM'de Başlıyor

 • 1 yıl önce eklendi
 • 1403 defa incelendi
 • Puan : star star 13 incelemede 2,46 puan almıştır.
Polisiye Günleri’nde dört gün boyunca polisiye alanında uzman 16 isim, söyleşiler, atölyeler ve imza günleri ile toplamda 24 farklı etkinlikle polisiye meraklılarıyla buluşuyor!

Polisiyenin serüveni 179 sene önce Edgar Allan Poe ile başladı, Arthur Conan Doyle ile doruğa çıktı ve Agatha Christie ile zenginleşti. Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B, polisiyenin ustalarını yıllar sonra Capitol'de buluşturuyor.

Polisiye ve korku edebiyatının babası Edgar Allan Poe, Baltimore’daki sade odasında gizemli hikâyelerinin kurgusal evrenini nasıl yarattı? Arthur Conan Doyle’un kaleminden çıkan en büyük kurgusal dedektif karakteri Sherlock Holmes, 221B Baker Sokağı’ndaki odasıyla hafızalarımızda nasıl yer etti? Altın Çağ’ın kraliçesi Agatha Christie, onlarca romanla birlikte Hercule Poirot ve Miss Marple karakterlerini kendilerine has özellikleriyle canlandırmayı nasıl başardı? 221B ve Capitol, etkinliğe özel hazırlanan dekorlarla tüm katılımcılara polisiyenin bu önemli isimlerinin yaşam alanlarını deneyimleme imkânı sunuyor.

221B Dergi ve Capitol, 12-15 Mart tarihlerinde özel dekorlar eşliğinde imza günleri, film gösterimleri, söyleşiler ve atölyelerle dolu dolu geçecek bir etkinlikle polisiye severlere unutamayacakları dört gün yaşatmayı amaçlıyor. Orta alanda kurulacak dekorlar ve fotoğraf alanları ise mart sonuna kadar ziyaret edilebilir.

CAPITOL’ DE POLİSİYENİN YOL HARİTASI
Polisiye Günleri’nde dört gün boyunca polisiye alanında uzman 16 isim, 24 farklı etkinlikle polisiye meraklılarıyla buluşuyor.

Edgar Allan Poe’nun kaleminden çıkan ilk polisiye hikâyede C. Auguste Dupin ile tanıştığımızda modern polis teşkilatı henüz kuruluyordu. İlk Sherlock Holmes hikâyesi yayımlandığında suçları aydınlatmada parmak izi teknolojisi hiç kullanılmamıştı. Agatha Christie’nin Hercule Poirot’su suçluların peşinde koşarken DNA’nın keşfine on yıllar vardı. Gerçek ve kurgu arasındaki ince çizgiyle birlikte şekillenen polisiye edebiyat nasıl doğdu, bilimsel, teknolojik ve politik gelişmelerle birlikte nasıl şekillendi ve günümüze kadar nasıl ulaştı? Murat Menteş’ten Sevil Atasoy’a, Alper Canıgüz’den Suat Duman’a, Erol Üyepazarcı’dan Sevin Okyay’a edebiyatın, sinemanın ve bilimin önemli isimleriyle polisiyenin dününü ve bugününü Capitol Polisiye Günleri’nde inceliyoruz.

POLİSİYE FİLMLER
Polisiye severler için Capitol Spectrum Sinemaları’nda dört gün boyunca polisiye sinemanın dünyadaki önemli örneklerinin özel gösterimi düzenlenecek.
 
ATÖLYELER
ERCAN AKBAY İLE POLİSİYE NASIL YAZILIR?

Polisiye meraklıları ve yazar adayları için “Polisiye Öykü Yaratma ve Sistemli Yazma Teknikleri”

FULYA TURHAN İLE SHERLOCK HOLMES GİBİ DÜŞÜNMEK
İki saatlik bu atölyede diğer tüm kurgusal karakterlerden ayrışan Sherlock Holmes’ün farkındalık, gözlem, mantıksal düşünce ve akıl yürütme yöntemlerini inceliyoruz.

ÖZLEM ÖZDEMİR İLE DÜNYANIN POLİSİYE HARİTASI
Polisiye ne zaman, nerede ortaya çıktı? Neden çıktı? Bu atölyede İngiltere'den Kuzey Avrupa'ya, ABD’den İspanya’ya, Osmanlı'dan günümüz Türkçe edebiyata polisiyenin haritasını çıkarıyoruz.
 
SÖYLEŞİLER
TÜRKİYE’DE POLİSİYE DERGİ YAYIMLAMAK: 221B EDİTÖRLERİ OKURLARIYLA BULUŞUYOR

İlk sayısı 2016’nın Ocak ayında yayımlanan, Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B editörleri, bir polisiye kültür dergisini neden ve nasıl yayımlamaya karar verdiklerini anlatıyor. 221B editörleri, önerilerini, eleştirilerini, yorumlarını, katkılarını dinlemek için okurlarını bekliyor.

FULYA TURHAN VE DORUK TATAR İLE POLİSİYE VE KORKU EDEBİYATININ BABASI: EDGAR ALLAN POE
Fulya Turhan ve Doruk Tatar, polisiye ve korku edebiyatının babası Edgar Allan Poe ve hikâyelerini derinlemesine inceliyor.

MESUT DEMİRBİLEK İLE GERÇEK SUÇLARIN PEŞİNDE
Karındeşen Jack, bugünün teknolojisiyle yakalanabilir miydi? Parmak izi teknolojisinin yerini manuel polislik doldurabilir miydi? Mesut Demirbilek, profesyonel tecrübelerinden örneklerle polisliğin geçmişten günümüze nasıl evrildiğini anlatıyor.

ALPER CANIGÜZ, MURAT MENTEŞ, SUAT DUMAN İLE BUGÜNÜN POLİSİYESİNİ YAZMAK
Polisiye edebiyatımızın önemli yazarlarından Alper Canıgüz, Murat Menteş ve Suat Duman bugünün polisiyesini, yazma serüvenlerini ve deneyimlerini aktarıyor.

SEVİL ATASOY İLE ADLİ TIP VE POLİSİYE
Türkiye’de Adli Bilimler denince akla gelen ilk isimlerden Prof. Dr. Sevil Atasoy, suç soruşturmalarının vazgeçilmezi haline gelen adli bilimlerin gelişimini ve suç soruşturmalarında kullanım biçimini tecrübelerinden yola çıkarak anlatıyor.

EROL ÜYEPAZARCI VE GÜLCE BAŞER  İLE SHERLOCK HOLMES: BİR ROMAN KAHRAMANINDAN FAZLASI
Polisiye üstadı Erol Üyepazarcı ve ödüllü polisiye roman yazarı Gülce Başer, geçmişten bugüne edebiyatta, sinemada ve dizi dünyasında Sherlock Holmes karakterinin tüm detaylarını anlatıyor

SEVİN OKYAY VE EKİN AÇIKGÖZ İLE POLİSİYENİN KRALİÇESİ: AGATHA CHRISTIE
Polisiye edebiyat ve sinemanın üstatlarından Sevin Okyay ve 221B’de “Polisiyenin Ölümsüz Silahları” köşesini de hazırlayan yazar Ekin Açıkgöz, Agatha Christie’yi, romanlarını, romanlarından uyarlanan filmleri tüm detaylarıyla inceliyor.

AYŞE ERBULAK, CENK ÇALIŞIR, GÖKHAN TOSUN İLE ŞEHİR VE POLİSİYE
Günümüz polisiyesinin önemli yazarlarından Ayşe Erbulak, Cenk Çalışır ve Gökhan Tosun romanlarındaki şehirlerin, mekânların ve şehrin ritminin polisiye kurguyu nasıl etkilediğini anlatıyor.

İMZA GÜNLERİ
13 MART CUMA, 19.30

ALPER CANIGÜZ
MURAT MENTEŞ
SUAT DUMAN
 
14 MART CUMARTESİ, 16.30
MESUT DEMİRBİLEK
 
14 MART CUMARTESİ, 14.30
GÜLCE BAŞER
 
14 MART CUMARTESİ, 18.30
SEVİL ATASOY
15 MART PAZAR, 18.30
AYŞE ERBULAK
GÖKHAN TOSUN
CENK ÇALIŞIRİlgili etiketler : Capitol Avm, Capitol Avm Etkinlikleri, Polisiye Günleri,

Haber Sahibi

Capitol AVM
 • Eklenme Tarihi

  : 9 Mart 2020
 • Güncelleme Tarihi

  : 9 Mart 2020
 • Geçerlilik Tarihi

  : 15 Mart 2020
 • Trafik

  : 1403

Diğer Capitol AVM Haberleri

Benzer Haberler

 • Capitol AVM Capitol Anne Nasihatlerini Hatırlatıyor

  Capitol Anne Nasihatlerini Hatırlatıyor

  Çocukken önemini kavrayamadığımız, yaş aldıkça değerini anladığımız anne nasihatleri ünlü isimlerin annelerinin söylemleriyle bu Anneler Günü’nde Capitol’de! “Herhangi bir konuda vereceği t...
  6 Mayıs 20161825 defa incelendi
 • Capitol AVM Süper Patates ve Kaçak Bezelye Kukla Gösterisi Capitol'de

  Süper Patates ve Kaçak Bezelye Kukla Gösterisi Capitol'de

  Capitol'de Miniklere Kukla Gösterisi Zamanı! 17 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında en sevimli kitap karakteri Süper Patates ve Kaçak Bezelye’nin İnteraktif Kukla Gösterisi, cumartesi gü...
  15 Ocak 2020811 defa incelendi
 • Capitol AVM Capitol'den Geleneksel Babalar ve Çocukları Satranç Turnuvası

  Capitol'den Geleneksel Babalar ve Çocukları Satranç Turnuvası

  Babalar Günü’nü her yıl keyifli bir satranç turnuvasıyla kutlayan Capitol için gelenekselleşen etkinlik bu yıl 19 Haziran’da gerçekleşiyor. Turkcell ana sponsorluğunda düzenlenecek olan turn...
  10 Haziran 20161882 defa incelendi
 • Capitol AVM Capitol Mini Cooper Çekiliş Sonucu

  Capitol Mini Cooper Çekiliş Sonucu

  2012 model Mini Cooper S Roadster'ın sahibi belli oldu! 08 Haziran - 22 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen kampanya ile 100 TL ve katları tutarında alışveriş yapanlar arasında gerçekle...
  31 Ağustos 20123963 defa incelendi
 • Capitol AVM Capitol AVM'de Önce Atölye Sonra Sinema Keyfi!

  Capitol AVM'de Önce Atölye Sonra Sinema Keyfi!

  Capitol Alışveriş Merkezi, yarı yıl tatilinde tüm çocukları Captune Atölye Festivali ve Spectrum Sinema Salonları’na davet ediyor. Ücretsiz olarak düzenlenecek Captune Atölye Festivali’nde ç...
  24 Ocak 20141850 defa incelendi