Garanti Anadolu Sohbetleri 10 Yaşında

 • 8 yıl önce eklendi
 • 2163 defa incelendi
 • Puan : star star star 44 incelemede 3,23 puan almıştır.

Garanti Bankası, Türkiye’nin gerçek üretici gücü KOBİ’leri odak noktasına alarak, onlara yönelik özellikli, nitelikli bankacılık ürün ve hizmetleri tasarlayan, KOBİ’leri bir işkolu olarak süreçlerinin içine katan ilk Türk özel bankası.

Garanti, misyonunu sadece finansal destekle sınırlandırmıyor. İşletmelerin sağlıklı ve verimli yönetebilmesi, sürdürülebilir büyüme sağlaması için danışmanlık hizmeti veriyor. Sahip olduğu bilgi birikimini KOBİ’lere aktarmak, vizyonlarına katkıda bulunmak için paylaşım vesileleri yaratıyor.

Banka, her koşulda KOBİ’lerin yanında olmak, onları, global pazar şartlarına hazırlanmış, rekabet gücüne sahip kuruluşlar haline getirmek hedefiyle çalışıyor.

Dünya gazetesi ile gidilen ilin sanayi ve ticaret odaları işbirliğiyle düzenlenen Garanti Anadolu Sohbetleri ise bankanın KOBİ’lerle fikir paylaşımı yaptığı en önemli toplantıları oluşturuyor.

Garanti Anadolu Sohbetleri

2002 yılında Gaziantep’te başladı. Ekonomide 2001 krizinin etkilerini en fazla hisseden kesimi KOBİ’ler oluşturuyordu. Ancak, krizden en hızlı çıkma potansiyelini oluşturan kesim de yine KOBİ’lerdi. Bu dinamizmi bilgiyle eyleme dönüştürmek için yola çıkan Garanti Anadolu Sohbetleri, işletmeler için yeniyi öğrenme vesilesi olduğu kadar banka için inanılmaz bir bilgi ve veri kaynağı da oldu.

Garanti, sahip olduğu insan kaynakları ve birikiminin yanı sıra, kurduğu sağlam ilişki ağı vasıtasıyla edindiği bilgileri üretici güçlere aktarırken, kendisi de, işletmeler hakkında başka kaynaklarda bulunmayan hazine değerinde verilere ulaştı. Bu verileri doğrudan KOBİ yöneticilerinden duydu, dinledi, not etti, gündeme getirilen konuları gerçek projelere  dönüştürdü. Garanti, KOBİ’ler için 10 yılda Türkiye’nin en büyük bilgi platformunu kurdu.

Garanti Anadolu Sohbetleri kapsamında, 10 yılda, 56 ilde 75 toplantı düzenlendi, bu süre içinde tam 120.000 km yol kat edildi.

Dünya gazetesi başyazarı Osman Saffet Arolat’ın yönettiği Anadolu Sohbetleri aracılığıyla, bugüne kadar yaklaşık 25.000 KOBİ'yle bir araya geldi. Toplantılarda, toplam 369 konuşmacı söz aldı.

Garanti Anadolu Sohbetleri’ne katılan değerli uzmanlardan bazıları şunlardı: Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, Ethem Sancak, Dr. Mahfi Eğilmez, Prof. Dr. Güngör Uras, Prof. Dr. Ercan Tezer, Prof. Dr. Taner Berksoy, Prof. Dr. Aleaddin Asna, Prof. Dr. İlhan Tekeli, Vural Öger, Prof. Dr. Artun Ünsal, Faruk Pekin, Dr. Hasan Ünal, Prof. Dr. Ersoy Yıldırım, Prof. Dr. Melih Pınarcıoğlu, Mustafa Satıcı, Christopher Stopes, Ahmet Barut, Fazıl Oral, Prof. Dr. Arman Kırım, Prof. Dr. Korel Göymen, Dr. Bahadır Kaleağası, Oktay Varlıer, Wally Olins, İskender Çayla ve İbrahim Yetkin.

Garanti Anadolu Sohbetleri'nin düzenlendiği illerde, öncelikle, Prof. Dr. Kenan Mortan'ın yönetiminde ortak akıl toplantıları düzenleniyor. Toplantılara katılan profesyoneller, ilin ve sektörlerin sorunlarını bizzat ortaya koyuyor, bugüne ve geleceğe yönelik düşüncelerini, projeksiyonlarını paylaşıyor. Garanti Anadolu Sohbetleri’nin programı, ortak akıl toplantıları sırasında, bizzat ilin profesyonellerinden alınan bilgi, görüş ve veriler ışığında hazırlanıyor. Sohbetlere davet edilen uzmanlar sunumlarında bu verileri de kullanarak, il ekonomisinin geleceğini irdeleyen analizler yapıyor.

Garanti Anadolu Sohbetleri’nde bölgesel planlar, yerel ve uluslararası fırsat analizleri, piyasa değerlendirmeleri gibi konularda görüş alışverişinde bulunuluyor. Toplantılarda değişen dünya ve konjonktür şartları değerlendiriliyor, potansiyel iş alanları irdeleniyor, yerel sanayici ve yöneticilerle birlikte çözüm bulunmaya çalışılıyor.

2002’den itibaren bir süre, krizin etkilerine çözüm bulmak, girişimcilere cesaret verecek konuları ele almak amacıyla yapılan toplantılarda, bölgelerin ekonomik gündemini yaratan konular da tartışılmaya başlandı. Ulusal ve uluslararası gündemi oluşturan konuların yerel ekonomiye etkileri masaya yatırıldı. Dış ticaretteki gelişmeler, AB üyelik süreci, düşük enflasyon ortamında yönetim, yeni pazar ve iş geliştirme yetkinlikleri, inovasyon ve AR-GE sistemi, KOBİ kümelenmeleri gibi konular çerçevesinde, sektörlere yol haritası çizildi. İl ekonomisinin karar vericileri için, sürdürülebilir büyüme ve rekabet avantajı açısından geleceğe yönelik ufuk turları yapıldı.

Çorum, Rize, Mardin, Kars, Amasya, Kastamonu, Van ve Antakya’da, toplantılara ek olarak yapılan basın gezileriyle, illerin turizm potansiyeli Türkiye’nin gündemine getirildi.

Bazı illerde ele alınan konular, başka şehirlerde yeni fırsatların oluşmasını sağladı. Örneğin; Garanti Anadolu Sohbetleri’nin Mersin toplantısında yapılan, “lojistik köy”ün kurulmasına ilişkin öneriler içeren sunum, şehirde lojistik köyün çalışmalarının başlamasının fitilini ateşledi. Bu sunum, daha sonra Samsun’a da lojistik köyün kurulmasını sağlayacak vizyonu oluşturdu. Garanti Anadolu Sohbetleri Antakya toplantısında turizmle ilgili sunum, Valiliğin koordinasyonuyla, ilde turizm ve tanıtım seferberliği yaratılmasını sağladı.

2005 yılında, Türkiye'nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerinin başlamasıyla birlikte, Garanti Anadolu Sohbetleri için gidilen her ilin yapması gerekenleri ortaya koymak amacıyla, Nurdan Bernard Türkmen'in editörlüğünde bir gazete hazırlandı. Ekonominin belkemiği KOBİ'lerin ana ekseninde yer aldığı GAS Gazete, 2010’a kadar 43 sayı yayımlandı.

Garanti Anadolu Sohbetleri, bugün, illerde sektörlere yönelik çözüm önerilerinin ve vizyonun paylaşıldığı, sadece Türkiye ekonomisinin önde gelen büyük illerine değil, büyümeye aday illerine de giden, Anadolu’yu karış karış dolaşan bir marka, bir tartışma platformu haline geldi.

Garanti Anadolu Sohbetleri, önemli bir ödülle de taçlandı. Türkiye Halkla İlişkiler Derneği,

yarattığı faydaları göz önüne alarak, 2009 yılında Garanti Anadolu Sohbetleri’ni Altın Pusula Ödülü’ne layık gördü.
İlgili etiketler : Garanti Bankası, Anadolu Sohbetleri, Kobi,

Haber Sahibi

Garanti BBVA Bankası
 • Eklenme Tarihi

  : 19 Mart 2012
 • Güncelleme Tarihi

  : Güncelleme Yapılmamış
 • Geçerlilik Tarihi

  : 30 Nisan 2012
 • Trafik

  : 2163

Diğer Garanti BBVA Bankası Haberleri

Benzer Haberler

 • Garanti BBVA Bankası Garanti Anadolu Sohbetleri, 82. toplantısında 4. kez Trabzon'da

  Garanti Anadolu Sohbetleri, 82. toplantısında 4. kez Trabzon'da

  Garanti Bankası, bu yıl 10. yaşını kutlayan Garanti Anadolu Sohbetleri’nin 82. toplantısını, Trabzon’da gerçekleştirdi. Toplantıda; başlangıcından bu yana 4. kez gidilen Trabzon’un sosyoekon...
  4 Eylül 20121603 defa incelendi
 • Garanti BBVA Bankası Garanti Anadolu Sohbetleri'nin 83. Toplantısı Burdur'da Gerçekleştirdi

  Garanti Anadolu Sohbetleri'nin 83. Toplantısı Burdur'da Gerçekleş

  Garanti Bankası, bu yıl 10. yaşını kutlayan Garanti Anadolu Sohbetleri’nin 83. toplantısını, Burdur’da gerçekleştirdi. Toplantıda, Burdur’un mermercilik, hayvancılık ve turizm başta olmak üz...
  19 Eylül 20121703 defa incelendi
 • Agora İzmir AVM Agora Sohbeteri Bu Cuma Başlıyor!

  Agora Sohbeteri Bu Cuma Başlıyor!

  Agora Alışveriş merkezi Ocak ayında birbirinden değerli konukları her Cuma sizleri misafir edecek! Ocak ayı boyunca birbirinden ünlü konuklar Agora Sohbet Günleri kapsamında her Cuma sizler...
  5 Ocak 20123693 defa incelendi
 • Anadolu Sigorta Anadolu Sigorta Uzak Doğu Tatili Çekiliş Sonuçları

  Anadolu Sigorta Uzak Doğu Tatili Çekiliş Sonuçları

  Anadolu Sigorta, üç sigortalısını uzak doğu tatiline göndereceği kampanyası sonuçlandı... Anadolu Sigorta’dan yürürlükte konut, kasko ve sağlık sigortası poliçesi olan 3 şanslı çift; Bang...
  8 Ocak 20142213 defa incelendi
 • Türkiye Halk Bankası Halkbank KOBİ Dönüşüm Projesiyle 3 Yılda 4 Bini Aşkın Kobi'ye Ulaştı

  Halkbank KOBİ Dönüşüm Projesiyle 3 Yılda 4 Bini Aşkın Kobi'ye Ula

  Halkbank, KOBİ’leri kurumsal sosyal sorumluluk, çevre, iş sağlığı ve güvenliği ile enerji verimliliği konularında bilinçlendirmeyi hedefleyen KOBİ Dönüşüm projesi kapsamındaki son topl...
  2 Haziran 20112517 defa incelendi